Проект „Приказна работилница“
Започна проектът „Приказна работилница“ – част от културната програма на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 / Plovdiv 2019 ECOC („Малки проекти: събития и общностно участие“).
На 30.11. „Приказната работилница“ отвори врати за ученици от пети до седми клас на СУ „Найден Геров” с ръководители г-жа Казакова и г-жа Жекова. Децата се запознаха с известната и любима писателка на детски книги – Диана Петрова („Двойната планета“, „Мъдри приказки за деца и възрастни“, „Приказки за цялото семейство“), която бе подготвила увлекателни и разнообразни игри. С общи усилия учениците се впуснаха да измислят заглавия на приказки, да образуват забавни рими и да създават „верижни истории”. Малките ентусиасти разказаха и за традициите при организирането на една ромска сватба – как се облича булката, къде се провежда сватбата, кой се кани на сватбата, кой венчае младоженците, какво се случва по време на празненството и т.н. Авторката на детски издания показа на учениците и как може да се състави приказка по определена схема: семейство (майка, баща и главен герой – детето) – забрана, която е наложена от родителите – нарушаване на забраната и сблъсък с определено препятствие – поява на вълшебен помощник – щастлив край. С нейна помощ възпитаниците на СУ „Найден Геров“ съчиниха фантастична история за излезли от компютърна игра зомбита. Своята изобретателност децата проявиха и като нарисуваха описаните от тях страшни чудовища. Срещата завърши с музикален поздрав, както и със задача, която учениците да подготвят за следващия път – писмено да разкажат за обичаите, характерни за семействата им.
Гости на семинара бяха Нели Благова и Надя Фурнаджиева.
На срещата с група ученици от СУ „Найден Геров“ писателката Диана Петрова успя чрез разнообразни игри да събуди интереса на децата към приказките. Малчуганите се надпреварваха да я канят още на другия ден при тях.
Диана Петрова им постави задача да разкажат интересни истории от техния живот, както и за празниците и обредите им.
Ето какво разказаха те с помощта на техните преподавателки, г-жа Пенка Казакова и г-жа Нефизе Жекова:
Най-важните събития от празничния календар на ромската общност са Василица, Гергьовден (известен и като Хедерлез), Рамазан байрам и Курбан байрам.
В празниците им се откриват елементи от български и турски празнични традиции.
Най-силно впечатление предизвикват у тях обичаи, като например – да не се напуска дома и да не се приемат гости в деня преди настъпване на Новата година, богатата и вкусна вечеря (сарми, сварен петел, баница с късмети и обреден хляб) и сурвакането за здраве на Василица.
На Гергьовден те украсяват къщите си с разцъфнали клони и окачват коприва по керемидите, къпят се в реката, връзват люлки и „пеят на пръстени“ (предсказват за кого ще се задоми момата).
Преди Рамазан байрам спазват строги 30-дневни пости, а жените къносват ръцете си.
За Курбан байрам варят курбан и си искат прошка.
Децата споделиха също впечатленията си и от друг значим за семейството празник – как се организира сватба, която обикновено продължават три дни. Момичетата обърнаха по-голямо внимание на тоалетите на бъдещата булка, която задължително трябва да бъде облечена в бяло по време на ритуала, но впоследствие сменя още три рокли – червена, бананова и синя, докато момчетата разясниха как се извършва споразумението за женитбата и средствата, които се заделят, в случай че сделката се разпадне (т.нар. „мехир“).
На поредната среща с ученици от СУ „Найден Геров“ по проект „Приказна работилница“ децата ентусиазирано разказваха за своите мечти и за заниманията си в свободното време. Исмет и Стоил споделиха, че обичат да играят футбол с приятели, Емил – да пее, Сание – да чете книги, а Ангел и Мелекбер – да играят на орехи.
Сание, Мелиса, Мелекбер, Георги и Ерол бяха написали приказки, които прочетоха пред всички.
Ето какво разказаха децата:
„Като порасна искам да стана учителка по български език.“ Пънар, VІ В клас
„Обичам да рисувам, да слушам, да пиша, да играя. Любимият ми предмет е български език.“ Мария, VІІ А клас
„Аз искам да стана футболист. Много обичам да играя футбол. Много мерак имам за футбол, защото господинът по физическо много ме обича. Добър съм във футбола.“, Стоил, VІ Г клас
„Аз искам като порасна да съм фризьор и да правя много хубави прически.“ Анелия, VІ В клас
„Аз обичам да играя на орехи. Искам да стана войник.“ Мелиса, VІ Б клас
„Аз обичам да скачам на въже. И искам да стана войник.“ Мелекбер, VІ Б клас
Проектът „Приказна работилница“ е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата и се реализира с подкрепата на Фондация „Пловдив 2019“.