Средно училище Найден Геров, град Пловдив е учебно заведение, осигуряващо на своите възпитаници обучение според държавните образователни изисквания и стандартите на Европейския съюз в духа на демократичните ценности.
Отваря врати през далечната 1907 год., за да посрещне своите първи възпитаници. Уилището е едно от първите в града и повече от 80 год. с гордост носи името на своя партон – бележитият български общественик, патриот, учител, поет и учен Найден Геров.
През годините училището оцелява, преминавайки през многобройни перипетии – войни, епидемии, наводнения и разрушителни земетресения.
Сегашната сграда на училището е построена отново през 1961 год. с доброволен труд и помощ на хора от квартал Източен в Пловдив.
През 1982 год. в учебното заведение са обособени профилирани паралелки по шивачество, дървообработване и стругарство, а от 1989 год. ПТУ Найден Геров вече е Средно общообразователно училище, което три години по-късно изпраща своите първи зрелостници, получили дипломи за средно образование.
През учебната 2001/2002 год. училището е обединено с НУ „Добри Чинтулов“ и в него се обучават ученици от 1-ви до 12-ти клас.
За тези немалко години до днес СУ Найден Геров значително е променило своя облик, но е запазило добрите традиции, превърнало се в съвременно, модерно учебно заведение, разполагащо с компютърни кабинети, библиотека и видеотека със съвременна техника и книжен фонд, външна спортна площадка с изкуствена тревна настилка и фитнес зала.
Затова с основание и право можем да се каже, че СУ Найден Геров се е превърнало в най-големия културен и образователен център в район Източен, поело изцяло отговорността за духовното израстване на своите възпитаници.
Образованието, което получават учениците на учебното заведение е в унисон с променящия се съвременен свят. У децата се възпитава поведение на уважение към другия, толерантност и разбирателство между учениците от различни етноси.
Учителският колектив работи за утвърждаването на учебното заведение като образователна институция, способна да формира у възпитаниците си национални и общочовешки добродетели.
|
Найден Геров е роден на 23 февруари 1823 година в Копривщица. Син е на килийния учител Геро Добревич Мушек (1775-1864), прототип на Каравеловия Хаджи Генчо от повестта „Българи от старо време“. Учи в килийното училище на баща си, в гръцко училище в Пловдив през 1834–1836 година, отново в Копривщица от 1836 година — при Неофит Рилски. По настояване на Неофит Рилски през 1839 година заминава за Одеса, където завършва Ришельовския лицей през 1845 година. По това време издава книгите „Няколко думи за превода на математическата география“ (1842) и „Начала на християнското учение“ (1843), както и поемата „Стоян и Рада“ (1845).Приел руско поданство, Найден Геров се завръща в Копривщица и през 1846–1850 година e преподавател в откритото от него двукласно училище. По негова инициатива то е наречено „Св. Св. Кирил и Методий“. По инициатива на Найден Геров за първи път на 11 май 1851 година в Епархийското училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пловдив се организира празник на светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската писменост. През 1857 година този празник започва редовно да се отбелязва в Пловдив, Цариград, Шумен и Лом.Найден Геров взима активно участие в борбата срещу фанариотското духовенство. Публикува статии в периодичния печат в защита на българските национални интереси. По време на Кримската война от 1853–1856 година подпомага национално-освободителното движение и полага грижи за учебното дело. През 1854 година публикува на руски език в Одеса сборника „Писма от България“.[1] През 1857 година е назначен за вицеконсул на Русия в Пловдив, което му дава по-голяма свобода да продължи просветната си дейност до Априлското въстание. По време на въстанието през 1876 година развива дейност в защита на българския народ.
Найден Геров умира в Пловдив на 9 октомври 1900 година, на седемдесет и седем годишна възраст.
Неговият племенник Теодор Панчев е и издател на неговия архив и сътрудник при отпечатването на речника.
|